lørdag den 6. marts 2010

Wyspy Owcze

Lubie koperty z Wysp Owczych w mojej skrzynce na listy bo zawsze sa w nich ciekawe widokowki. Dzisiaj tez bylo ciekawie. Tór, dunski Thor, to nordycki Bog Piorunow i Burzy, a havn to port. Thor jest chyba najbardziej popularnym bogiem bogiem Wikingow w Skandynawii. Juz po przyjeciu chrzescijanstwa wikingowie nadal nosili symbol Thora, jego potezny mlot, ktory mozna bylo porownac do krzyza.
Tórshavn to najwieksze miasto i stolica archipelagu. Miasto założone zostało około X wieku, przez zamieszkujących już ziemię Wysp Owczych wikingów. Początkowo miejsce to ważne było ze względu na wiece – zgromadzenia wolnych mężczyzn decydujące o sprawach istotnych dla wspólnoty, zwane Althingami. Wiece odbywały się na terenie małego, skalistego półwyspu, dziś najstarszej dzielnicy Thorshavn – Tinganesie i miały one rozstrzygnąć spory między mieszkańcami, a także służyć wymianie informacji, bowiem już od najdawniejszych lat ludność archipelagu miała trudności z komunikacją. Spotkania te miały służyć także wymianie towarowej. Nieco później osada stała się punktem handlowym, łączącym resztę świata z Wyspami. Szczególnie korzystał na tym episkopat archipelagu, mający wtedy swą siedzibę w Kirkjubøur.
Mykines to najdalej wysunięta na zachód wyspa wchodząca w skład archipelagu Wysp Owczych. Jej powierzchnia wyspy wynosi 10,3 km² (razem z Nólsoy 13 miejsce) , a zamieszkuje ją jedynie 11 mieszkańców (15 pozycja), skupiających się w osadzie o tej samej nazwie, co sama wyspa. Na wyspie są dwie góry, większa Knúkur (560 m n.p.m.) i mniejsza Árnafjall (350 m n.p.m.). Nazwa wyspy pochodzić może od muc-mhara, co w Gaelicu oznaczała wieloryb. Mykines jest zamieszkana przez bardzo licznie tu występujące maskonury oraz głuptaki.

Wyspy sa terytorium zaleznym Danii, ale Farerczycy nie lubia byc o tym przypominani. Jeszcze znaczki bo nie czesto pojawiaja sie w wymianach
 

Ingen kommentarer:

Send en kommentar