fredag den 26. februar 2010

Za oknem nadal zima ...

... a dzisiaj w mojej widokowkarni Afryka :)
Buszmeni są uważani za jedną z najstarszych ras. Niewykluczone, że jej przedstawiciele w epoce neolitu zamieszkiwali również tereny Europy.

Obecnie liczą około 82 tys. osób, zamieszkujący tereny pustyni Kalahari i regiony sąsiednie Namibii, Angoli, Zimbabwe i Botswany. Jeszcze w XVIII w. zamieszkiwali całą Południową Afrykę, ale wyparci zostali przez Burów i ludy Bantu. Żyją bardzo prymitywnie, np. w Namibii dzięki programom ochrony ich kultury nie dociera do nich współczesna cywilizacja. Posługują się charakterystycznymi językami z rodziny języki khoisan, opartymi na dźwiękach zwanych mlaskami.
Buszmeni posluguja sie mlaskami, a jezyk tuareski (tamaszek) posiada wlasny alfabet, tifinagh. Znalem kilku Berberow, ktorzy potrafili sie nim poslugiwac. Pamietam, ze kolko to "R", a kolko z kropka w srodku to "S". Na widokowce Tuareski "Meheriste" z Sahary Zachodniej.

Burkina Faso znaczy "kraj prawych ludzi" w językach mossi i diula, będących głównymi rdzennymi językami kraju. Na widokowce Tiebele w prowincji Nahouri.


Swaziland i polowanie na jajka :)

Nie wiem czy jajka z Swaziland przydadza sie do tego co przygotowuja dziewczyny z Wybrzeza Kosci Sloniowej.

Sprawdzilem raz jeszcze - za oknem nadal zima.

2 kommentarer:

  1. Rewelacyjne pocztówki Genku.

    SvarSlet
  2. Nie zgadzam się. Za oknem śliczne przedwiośnie:)
    Pocztówki rzeczywiście cudowne...

    SvarSlet